„Imperium Kwiatów”

Biuro Kwiatowe Holandia przedstawia wiodące kwiatowe tendencje na zimę 2007.


   W każdym sezonie królują nowe kolory, dodatki i akcesoria. Moda zmienia się bardzo szybko, zarówno w konfekcji, wnętrzarstwie jak i florystyce. Styliści często inspirują się modą minionych epok - antykiem, barokiem czy klasycyzmem.
   W nadchodzącym zimowym sezonie, w tendencji określanej mianem Imperium Kwiatów (ang. Floral Empire) królować będą motywy stylizowane na dodatki i akcesoria, które dominowały w ubiegłych stuleciach.

   Kształty i formy tej zimy są bardzo majestatyczne, wyraziste i eleganckie, a symetria i rytm odgrywają ważną rolę. Tworząc bukiety floryści czerpią inspiracje z barokowych peruk i rzeźb. Pojawia się wiele symboli podbojów kolonialnych takich jak: insygnia, rozety, kielichy czy popiersia. Kompozycje umieszczone są w naczyniach mających kształt kielichów czy pucharów.
  Dominują czyste i wyraźne kolory, pojawia się wiele szarości, bieli i czerni. Charakterystyczne są również przeplecione ze sobą odcienie różu, fioletu, czerwieni i zieleni. Srebrne i szarozielone akcenty zostają wprowadzone dla nadania ciekawego efektu kompozycjom. Chcąc nadać wytworności zwykłym zielonym liściom floryści spryskują je na biało.

   Modne tej zimy są surowe, naturalne dodatki jak kamienie, marmur i drewno oraz delikatne i wyrafinowane jak aksamit czy gładka skóra. Do bukietów dodawane są również dekoracyjne elementy typu kokardy czy draperie. Trzy podstawowe style - nowoczesny, nastrojowy i klasyczny - są interpretowane na różne sposoby.

   W stylu nowoczesnym falbanki są dość drapieżne a koronki przybierają nowy wygląd. Tutaj pojawiają się również geometria i kontrast. Słowa trafnie oddające ten styl to:
trofea, triumf, wyrazistość, elegancja.         >>zobacz przykłady

   Natomiast w klasycznym stylu wszystkie draperie i wstążki używane są w swojej tradycyjnej formie. Dominują ciepłe kolory. Słowa określające ten styl to: neoklasycyzm, rzeźba, draperia, kamea, imperialny.
>>zobacz przykłady

   Nastrojowy styl łączy cechy dwóch poprzednich: tradycyjne kształty z nuta nowoczesności, kipiąc wesołymi i kolorystycznymi zestawieniami. Styl ten najlepiej charakteryzują następujące słowa: historyczny, romantyczny, czarujący i delikatny. Widoczne jest nawiązanie między innymi do czasów Napoleona i Marii Antoniny.
>>zobacz przykłady

  Najmodniejsze kwiaty proponowane tej zimy to: hipeastrum (Hippeastrum), jaskier (Ranunculus), goździk (Dianthus), nerina (Nerine), róża (Rosa) oraz catedeskia (Zantedeschia).
  Floryści używają do kompozycji liści aspidistry (Aspidistry) i eukaliptusa (Eucalyptus), gipsówkę (Gypsophila) i bukszpan (Buxus) oraz dodatkowo eustomę (Eustoma), hiacynt (Hyacinthus), irys (Iris), lilię (Lilium), tuberozę (Polianthes) i lewkonię (Matthiola).

Tekst i zdjęcia:     Biuro Kwiatowe Holandia

Przejdź na stronę główną: www.asflor.pl