75 lat Katedry Roślin Ozdobnych w SGGW

  Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego jest najstarszą rolniczą uczelnią w Polsce i czwartą tego typu szkołą wyższą w Europie. W tym roku Katedra Roślin Ozdobnych obchodzi swój wspaniały jubileusz 75-lecia działalności edukacyjno-naukowej.
  Z tej okazji 20 i 21 czerwca w pomieszczeniach Auli Kryształowej odbyła się konferencja naukowa o tematyce florystycznej.
Konferencja ta związana jest również z zakończeniem VI już edycji Podyplomowych Studiów na kierunku „Florystyka – Sztuka Układania Kwiatów”.
  Współczesne spojrzenie na florystykę i najnowsze osiągnięcia nauki w 
przedłużaniu trwałości materiału roślinnego prezentowali:

- Kwiaty - uczucia, dyplomacja, biznes - dr Janusz Gołos, attache rolny
  Ambasady Królestwa Niderlandów
- Kwiaty w życiu współczesnych społeczeństw - prof. dr hab. Lilianna
  Jabłońska, SGGW
- Walka ze stratami czyli preparaty Chrysal w łańcuchu obrotu
  ciętymi   kwiatami
- dr Pim Molenaar, Chrysal, Holandia
- Gra w zielone, czyli o przedłużaniu trwałości ciętej zieleni-
  dr Julita Rabiza-Świder, SGGW
- Nowe trendy we florystyce
- Powojniki jako kwiaty cięte - dr Ewa Skutnik, SGGW

Konferencji towarzyszyły również:

- Wystawa kompozycji kwiatowych wykonanych przez absolwentów
  i słuchaczy PSFSUK edycji IV -tej.
- Pokaz Florystyczny –„POWITANIE LATA” z udziałem
  Mistrza Florystyki Fayette Scherwinski (Niemcy) i absolwentów
  Podyplomowych Studiów Florystyka - Sztuka Układania Kwiatów - Sylwii
  Bednarek i Elwiry Wójcik
- Aukcja wykonanych na pokazie bukietów okolicznościowych.

  Konferencję naukową i obchody jubileuszu zakończył wspomniany już pokaz florystyczny, który prowadziła dr Ewa Skutnik z Katedry Roślin Ozdobnych na SGGW i kierownik Podyplomowych Studiów florystycznych. Główną postacią pokazu była  Fayette Scherwinski - florystka ta jest także wykładowcą na Podyplomowych Studiach, a w tym roku będzie także jednym z egzaminatorów na egzaminie końcowym VI edycji  PSFSUK.

  Fayette Scherwinski to utytułowana florystka urodzona w Kapsztadzie (RPA) od 16 lat mieszkajaca w  Europie. Wcześniej przebywała w Szwajcarii a obecnie  pracuje i mieszka w Niemczech. Jest postacią cenioną nie tylko w świecie florystyki niemieckiej. Od kilku lat występuje na pokazach. Na stałe uczy w szkole florystycznej w Dreźnie. W 2007 roku została Blumenfee 2007/2008, a obecnie jest podporą zespołu FDF Team 2009.

Trendy Florystyczne - LATO 2009

Florystka z Niemiec Fayette Scherwinski pokazała kilka bardzo ciekawych kompozycji florystycznych. Jedną z nich była duża aranżacja z białych zdrewniałych pędów, ozdobionych złotymi elementami i białymi listkami. Kwiaty i dodatki roślinne umieszczone w przeźroczystych probówkach z wodą, zostały wplecione  pomiędzy wybielone pędy.

Kongres - SGGW 2009

  Sylwia Bednarek - absolwentka PSFSUK z 2005 roku, obecnie prowadzi własną kwiaciarnię, uczestniczy w pokazach oraz uczy innych sztuki florystycznej. Na pokazie w Auli Kryształowej wykonała kilka bardzo interesujących bukietów układanych na kryzie. Na zdjęciu bukiet ślubny z białych kwiatów....

Konferencja  2009

Elwira Wójcik - absolwentka 2008 roku PSFSUK, bardzo precyzyjnie ozdabia swoje prace. Tutaj wiązanka ślubna z goździków o intensywnie różowym kolorze, w kształcie symetrycznej kopułki. Na półkolistej powierzchni, układane są kwiaty i dodatki roślinne w asymetrycznej aranżacji.

Kongres - SGGW 2009

Jedną z prowadzących pokaz, a zarazem tłumaczką była Lena Serafin - przedstawicielka firmy Oasis. Firma ta zasponsorowała wiele nagród rozlosowanych wśród osób obecnych na pokazie.

tekst i zdjęcia: Portal Asflor

Więcej zdjęć z pokazu w naszej  Galerii Asflor

Fayette Scherwinski: www.floraldesign-dresden.de.

przejdź do portalu: www.asflor.pl