25.02.2008

Alleluja, ale kwiaty

 


  
   Zbliżająca się wiosna i czas wielkanocny były głównym tematem kolejnego pokazu florystycznego zorganizowanego przez wielkopolską giełdę kwiatową. Pokaz  pt. "Alleluja, ale kwiaty" odbył się 21 lutego w restauracji Kwiatowa.
   Zaproszone  florystki - Joanna Respondek z Częstochowy i Renata Kulcenty z Poznania wykonały wiele interesujących kompozycji kwiatowych, wiosennych aranżacji roślinnych, dekoracje stołu wielkanocnego  oraz bukiety ślubne dla wielkanocnej panny młodej.

   Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami.  Tęsknimy już za ciepłym i jasnym słońcem, za rześkim, pobudzającym nasze zmysły powietrzem a przede wszystkim za pięknymi wiosennymi kwiatami. Tulipany, hiacynty, zawilce i szafirki to główni bohaterowie tego pokazu. 
   Większość prezentowanych tu kompozycji utrzymana była w kolorystyce wczesnej wiosny. Oryginalną szarość tej pory roku podkreślono przez zastosowanie naturalnych materiałów. Kora brzozy, kamyki, korzenie i gałązki to tło stanowiące odpowiednie otoczenie dla wiosennych kwiatów, które jeszcze bardziej emanują swoją barwą i świeżością. 

  Wiosna to przede wszystkim czas kwiatów cebulowych. Coraz częściej cebulki kwiatowe stanowią dodatkowy element dekoracyjny. Używanie kwiatów wraz z cebulką nie tylko uatrakcyjnia kompozycje, ale znacząco przedłuża ich trwałość. Dla podkreślenia wielkanocnego charakteru, florystki wkomponowywały w swoje aranżacje mniejsze i większe jajeczka, skorupki, piórka i popularne o tej porze roku bazie.
   Joanna Respondek przedstawiła także kilka kompozycji utrzymanych w konwencji "deserowej". Znalazł się tam kwiatowy tort, zestaw  ciasteczek w słodkich kolorach różu i kremu oraz wianuszki z różyczek i goździków. Były to bardzo sympatyczne propozycje na przykład na  uroczystość urodzinową lub świąteczną dekorację cukierni.

  Miła atmosfera pokazu i dużo ciekawych propozycji na wiosenno - wielkanocne dekoracje sprawiły, że wiosna zagościła nie tylko w restauracji "Kwiatowa" - czego serdecznie gratulujemy zaproszonym florystkom i organizatorom pokazu.

 Kilka kompozycji kwiatowych zaprezentowanych na pokazie:

Bazę tej kompozycji stanowi konstrukcja wykonana z gałęzi i  splecionego sznurka (według florystki Renaty Kulcenty podstawą dobrej kompozycji jest właśnie dobrze przemyślana baza). Piękne białe hiacynty, kremowe róże i pistacjowa kalina zgrupowane zostały w dolnej części i stanowią mocny akcent całej kompozycji. Dla równowagi  górna część ozdobiona została delikatnymi szafirkami i dużym wielkanocnym jajem.Kompozycja przypominająca koszyczek. Zbudowana na konstrukcji z drutu i opleciona "taśmą" wykonaną z kory i patyczków. Przestrzeń między okręgami została wypełniona mokrą gąbką florystyczną i obłożona mchem. Blado-niebieskie szafirki zostały jakby zasadzone na naturalnym podłożu. Wielkanocnego charakteru dodają pstrokate przepiórcze jajeczka i ptasie piórko.
(kompozycja zaproponowana przez Joannę Respondek)Ta kompozycja w naczyniu została wykonała przez Renatę Kulcenty. Porcelanowe naczynie o łódkowatym kształcie zostało ozdobione ażurową taśmą. Tulipany, seledynowe goździki , pomarańczowe gerbery i zielone dodatki zostały umieszczone w mokrej gąbce florystycznej tworząc harmonijną  kompozycję. Nietypowym, ale zarazem bardzo apetycznym dodatkiem są świeże warzywa - kalafior i marchew, które świetnie wkomponowują się w tę aranżację. Bardzo ciekawa propozycja np. na dekorację kuchni.Ciekawą propozycją Joanny Respondek na wielkanocną dekorację jest wianek osadzony na bambusowych patyczkach. Przypomina on jakby uplecione gniazdo między gałęziami. Słomiany wianek opleciony został mchem i ozdobiony pękniętymi skorupkami, w których umieszczone zostały kwiaty włożone do mokrej gąbki florystycznej. Całość utrzymana w stonowanej biało-zielonej kolorystyce.

Tekst i zdjęcia:    VS - Portal Asflor

Zobacz inne: artykuły naszego portalu
Przejdź na stronę główną: www.asflor.pl