18.11.2007

Magiczne Boże Narodzenie

 


   Klimat i nastrój Świąt Bożego Narodzenia jest czymś szczególnym i wyjątkowym. Każdy ulega w tym czasie jakiejś magicznej sile. Wszyscy pragniemy, aby te święta były niepowtarzalne i wiele czasu poświęcamy na ich przygotowanie. Coraz więcej wagi przywiązujemy także do wystroju naszych mieszkań, dekoracji stołów i różnych aranżacji bożonarodzeniowych.
   Właśnie na tę okazję Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. w Poznaniu zorganizowała pokaz florystyczny pt. "Magiczne Boże Narodzenie". Pokaz odbył się 15 listopada w restauracji Kwiatowa. Zaproszone  florystki - Ewelina Worsa i Joanna Korzeniewska przedstawiły bardzo bogatą gamę  dekoracji świątecznych (kompozycje kwiatowe, bukiety zimowe, wieńce, stroiki świąteczne i dekoracje na stół). Prezentowane dekoracje oprócz nawiązania do bożonarodzeniowego klimatu uwzględniały również aktualne trendy florystyczne.
   Dowiedzieliśmy się, że dominująca kolorystyka w tym sezonie to przede wszystkim biel, czerń (powoli odchodząca już z trendów), odrobina nieśmiertelnej czerwieni a także kolor srebrny i niebiesko-zielony. Te nowoczesne aranżacje przedstawiła nam Ewelina Worsa.
   Kontrowersyjna czerń użyta w kompozycjach nadawała im surowej elegancji, natomiast wykorzystanie do tego puszystego materiału zmiękczała ich wyrazistą formę. We współczesnej florystyce coraz częściej sięga się do różnorodnych tkanin np. czarnego lub białego futerka, białej włókniny ułożonej w kształt wieńca, przeźroczystych tiulów czy szyfonów. Kompozycje można wzbogacać także wieloma innymi dodatkami. Wykorzystanie piórek, perełek, szklanych kulek, przeźroczystych bombek staje się coraz powszechniejszą praktyką.
  Dla podkreślenia   zimowego wyrazu zastosowano zieleń ciętą o niebiesko-zielonych odcieniach - świetnie do tego nadaje się eukaliptus, mikołajek alpejski, srebrny świerk a nawet gałązki plumosusu spryskanego białą farbą. Także oprószenie kompozycji biało-srebrnymi posypkami dodaje efektu lekkiego zmrożenia.
   W pogoni za nowymi trendami i nowoczesnymi rozwiązaniami podczas pokazu nie zapomniano o bardziej stonowanych aranżacjach w naturalnych kolorach.
   Joanna Korzeniewska zaprezentowała kilka przykładów utrzymanych w tej konwencji. Bożonarodzeniowe wieńce na podkładzie z igliwia ozdabiane były naturalnymi dodatkami  z drewna, metalu, szyszek, orzechów, mchu i gałązek. Kolorystyka kompozycji bardziej tradycyjnych osadzona była w brązach, różnych odcieniach leśnej zieleni, barwach miedzi i złota. Nadawało to  równowagi i spokojnego wyrazu pasującego do każdego wnętrza.
   Pokaz zakończył się wystawą ponad trzydziestu wykonanych prac - propozycji świątecznych, różniących się między sobą formą, zastosowaniem użytych materiałów, doborem kwiatów i dodatków. Ciekawe pomysły na dekoracje florystyczne z pewnością długo inspirować będą uczestników tego pokazu. Organizatorzy po raz kolejny potwierdzili profesjonalne przygotowanie imprezy florystycznej.

Tekst i zdjęcia:    VS - Portal Asflor

Zobacz inne: Kompozycje świąteczne - krok po kroku
Przejdź na stronę główną: www.asflor.pl