Max van de Sluis - Silesia FloraMax Van De SluisPokaz  florystyczny 
"Lato w bukietach"

W dniach 1-3 maja na Śląskiej Giełdzie Kwiatowej SYNERGIA odbyła się
II Międzynarodowa wystawa Kwiatów "Silesia Flora 2008" w ramach której odbywało się wiele ciekawych imprez. Niewątpliwą atrakcją było zorganizowanie pokazu florystycznego i warsztatów dla osób kochających kwiaty, zainteresowanych nowoczesnymi sposobami ich układania. Z tej okazji zostali zaproszeni wyjątkowi goście: Berit Skøttgaard Laursen z Danii i Max van de Sluis z Holandii. Znakomitych gości i widzów przywitała pani Anna Małcużyńska z Biura Kwiatowego Holandia a pokaz tłumaczyła przedstawicielka firmy Oasis pani Lena Serafin. Ze względów zdrowotnych florystka z Danii nie mogła uczestniczyć w pokazie, można jednak było zobaczyć przygotowane do pokazu jej niedokończone florystyczne aranżacje. Wytrawny obserwator, któremu nie  obca jest sztuka układania kwiatów, mógł z nich "wyczytać" bardzo wiele.

 Pokaz poprowadził znakomity międzynarodowy mistrz florystyki - Max van de Sluis, który skupił  na sobie całą uwagę widowni. Florysta był przy tym bardzo rzeczowy, chętnie dzielił się  wiedzą i doświadczeniem a wszystko to z odrobiną humoru w dobrym tonie.
 Max pokazał wiele bardzo różnorodnych aranżacji, począwszy od bukietów układanych w ręku a skończywszy na wiązankach ślubnych. Bardzo dokładnie opisywał sposoby ich tworzenia, odpowiadał na wszelkie pytania oraz udzielał dobrych rad  tym, którzy sprzedają kwiaty w swoich kwiaciarniach. Pokaz zaczął się od ułożenia dużego, bardzo efektownego bukietu.

Max van de Sluis - Silesia Flora Max van de Sluis - Silesia Flora Max van de Sluis - Silesia Flora

Bukiet, zbudowany na bazie 13 liści strelicji, tworzących okazały wachlarz. Między łodygami umieszczono długie szpilki - ich zadaniem jest utrzymanie liści w odpowiedniej odległości od siebie. Ostre końce szpilek zakończone zostały kulkami żółtego hipericum.

Wszystkie kwiaty, układane w bukiecie, zostały pozbawione liści a  szpilki umożliwiły umieszczenie ich w odpowiednim miejscu.  Żółty i lekko pomarańczowy erumurus, gerbera "czoko", sandersonia oraz kolorowe maki (papaver nudicaule) nadały bukietowi płomiennego charakteru.

Gotowy bukiet został uzupełniony na dole czerwoną wstążką. Pomimo, że ma płaską formę,  jest szalenie okazały.
Jak mówi sam Max: kilkanaście liści, łatwe wykonanie a wygląda atrakcyjnie i bogato - świetny i łatwy pomysł do wykorzystania.

 Kolejną propozycją Maxa van de Sluis był kolorowy bukiet układany na drucianej konstrukcji. To znakomity przykład na niestandardowe podejście do bukietu  na Dzień Matki lub na Walentynki.

Max van de Sluis - Silesia Flora Max van de Sluis - Silesia Flora Silesia Flora

Konstrukcja bukietu  wykonana jest z drutu w dwóch kolorach: złotym i seledynowym. Wygięte z drutu ślimaczki zostały ze sobą sczepione tak, aby powstała lekka kopułka w kształcie serca. Wszystkie końcówki, zebrane razem, tworzą wygodną rączkę.

Przez druciane serduszko zostały przełożone kwiaty. Zwłaszcza te, na  giętkich i delikatnych łodygach, bardzo dobrze podpierane są przez konstrukcję. Bezlistne łodygi układane  równolegle powodują, że tworzy się ładny uchwyt bukietu, a kolorowe główki kwiatów pięknie się do siebie przytulają.

Kolorowe kwiaty podkreśliły kształt serca, ale z zachowaniem umiaru i równowagi. Do bukietu użyte zostały m. in. róże, kalina, gerbery, glorioza i eustoma. Według Maxa pozbawienie eustomy małych bocznych pączków, przedłuża jej trwałość oraz nadaje kwiatom bardziej intensywny kolor.

Florystyka ślubna i bukieciki komunijne były tematem drugiej części pokazu. Mistrz, oprócz prezentacji swoich prac, starał się przybliżyć widzom sposoby i materiały wspomagające współczesnego florystę w uzyskiwaniu efektownych aranżacji na wyjątkowe okazje.

Max van de Sluis - Silesia Flora Max van de Sluis - Silesia Flora Silesia Flora

Do wianków komunijnych, naszyjników kwiatowych oraz wiązanek ślubnych Max używa kleju do kwiatów żywych stosowany na zimno. Jest to bardzo wygodny i prosty sposób na szybkie umieszczanie świeżych kwiatów w wykonywanych pracach.

Z łyszczca, zwanego potocznie gipsówką, wraz ze srebrnym drucikiem Max tworzy formę wianka. Na wierzch przykleja  pojedyncze kwiaty hiacynta przy pomocy kleju do roślin żywych. Nakładając klej na kwiat, należy chwilę odczekać, aby lekko przeschnął. Max najpierw rozprowadza klej na wszystkie kwiaty, a dopiero potem umieszcza je w swoich pracach

Mistrz florystyki Agnieszka Mitko - asystentka Maxa na pokazie, prezentuje kwiatowy naszyjnik i mały bukiecik komunijny. Naszyjnik ozdabiają białe kwiaty storczyka phalenopsis, natomiast ciekawym elementem bukietu jest jego kształt rożka, który wyklejony został płatkami lilii longiflorum.

Po pokazie wszystkie prace Maxa zostały wyeksponowane na wystawie kwiatów Silesia flora, dając tym samym innym odwiedzającym możliwość podziwiania dzieł mistrza.


Więcej zdjęć z pokazu w  Galerii Asflor   Zapraszamy
Zapraszamy również do dyskusji na naszym forum.

Silesia Flora 2008


 zdjęcia: VS Portal Asflor
 tekst: VS Portal AsflorPrzejdź na stronę główną: www.asflor.pl