Ike Vlielander - specjalista od uszlachetniania i selekcji

Moje kalanchoe

Ike Vlielander, specjalista od uszlachetniania i selekcjiCzym zajmuje się Pan zawodowo?
  Jestem specjalistą od selekcji nowych odmian kalanchoe, prowadzę także badania upraw tej rośliny. W moim przypadku trudno mówić o zawodzie. Traktuję pracę jak pasję, rodzaj hobby, które wymknęło się z biegiem lat spod kontroli.

Skąd wziął się przydomek "Mister Kalanchoe"?
  Tak nazwał mnie nasz dyrektor, kiedy obchodziłem jubileusz 25-lecia pracy w firmie. Z kalanchoe związane jest aż 30 lat mojej kariery zawodowej, z czego 25 lat to praca przy uszlachetnianiu i selekcji.

Czym fascynuje Pana kalanchoe?
  Wszystkim: interesująca jest tak cała roślina i jej kwiat, jak i profesjonalne środowisko branżowe. Ciekawa jest też drago, jaką nasz produkt pokonał na przestrzeni lat. Jeszcze w latach siedemdziesiątych kalanchoe zajmowało dalekie, bo aż 67 miejsce na liście najpopularniejszych roślin doniczkowych. Obecnie jest w pierwszej trójce!

Jaka odmiana podoba się Panu najbardziej?
  Mój faworyt to Leonardo, pierwsza odmiana o pełnych kwiatach. Odkryto ją zupełnie przypadkowo 10 lat temu, u szwedzkiego producenta. To taki kaprys natury.

Czy jest coś, z czego jest Pan dumny?
  Po odkryciu, odmiana Leonardo stała się przedmiotem intensywnych zabiegów uszlachetniających. Ich rezultatem było wprowadzenie na rynek 2002 Calandivy. To romantyczna wersja kalanchoe, z kwiatami podobnymi do róży, nadającymi jej więcej ciepła.

Co zaleca specjalista w zakresie pielęgnacji kalanchoe?
  Kalanchoe, jak każda roślina pustynnego pochodzenia, lubi umiarkowanie wilgotne podłoże i dobrze się czuje w jasnym stanowisku. Właściwie pielęgnowana będzie kwitła przez okres od 6 do 8 tygodni.

Czego można spodziewać się w przyszłości?
  Przewidujemy, że popyt na Calandivę będzie dalej rósł. W zakresie selekcji natomiast skupimy się na zwiększeniu rozmiarów kwiatostanów, które osiągnął wielkość różyczek doniczkowych.

Bogactwo asortymentu

W ostatnich latach rynek wzbogacił się o wiele nowych odmian kalanchoe, m. in. miniaturowych i botanicznych. Popularność zdobyły też nowości - odmiany o pełnych kwiatostanach, przypominających wyglądem główki małych różyczek. Na rynku dostępne są one pod marka Calandiva, Rose Flower, bądź Rosalina. Wśród odmian botanicznych, gdzie dominuje przede wszystkim kalanchoe liściowe, jest kilka rodzajów tej rośliny o kwiatach w kształcie zwisających dzwonków. Miniaturki to, jak sama nazwa wskazuje, odmiany kalanchoe o niewielkich rozmiarach. Obok asortymentu powiększa się także obszar zastosowań tej rośliny - przestaje być ona tylko i wyłącznie ozdobą wnętrz. Kalanchoe coraz częściej pojawia się na balkonach i tarasach, a także jako obsadzenia grobów.

kalanchoe

Meru - pojedyncze kalanchoe o różowych kwiatkach z czerwonym dnem (19758).


Lea – pełna odmiana kalanchoe znana pod marką "Rose Flower" (24073).

kalanchoe

kalanchoe

Fruits de mer – organiczna aranżacja wykorzystująca Calandivę w trzech kolorach, umieszczona w koszyku z trawy morskiej (20471).


Stars & stripes – pojedyncze kalanchoe odmiany fioletowej (9494), rozdzielone pasmem kalanchoe thyrsiflora (9639).

kalanchoe

kalanchoe

African Dream – kalanchoe o pełnych, mięsistych kwiatach (13230).


Magic Bell – odmiana botaniczna osiągająca wysokość od 70 do 80 cm, kwitnie około 10-12 tygodni! (22046)

kalanchoe

kalanchoe

Rosalina Don Juan – jedyna, prawdziwie czerwona odmiana kalanchoe o pełnych kwiatach (24653).


Lucky Bells – odmiana botaniczna osiągająca wysokość do 40 cm; kwitnie przez 6 tygodni (16430).

kalanchoe

Tekst i zdjęcia - Biuro kwiatowe Holandia
Przejdż na stronę główną: www.asflor.pl