Święto Kwiatów na VI-tym Festiwalu Róż

Warszawska plenerowa impreza rodzinna w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego

  Festiwal Róż, konkurs na wiązankę ślubną, pokazy mistrzów florystyki, rzeźby i aranżacje kwiatowe w ogrodzie - to wszystko można było obejrzeć w dniach 12-13 lipca w Ogrodzie Botanicznym w  Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

 

  W pięknej scenerii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego już po raz szósty odbył się Festiwal Róż. Ogród ten stał się jedynym miejscem w Warszawie, gdzie zaprezentowane zostały najnowsze, licencjonowane odmiany tych szlachetnych kwiatów. Słoneczna pogoda, pachnące ogrodowe róże wyjątkowo sprzyjały rodzinnym spacerom i czynnemu uczestnictwu w bogatym programie tegorocznej edycji festiwalu. Imprezę prowadziły znane i lubiane osobowości telewizyjne - pani Zofia Czernicka i Conrado Mereno.
  Jedną z głównych atrakcji  festiwalu kwiatów, było zorganizowanie przez  kwartalnik Bukiety, Ogród Botaniczny UW i Biuro Kwiatowe Holandia konkursu na wiązankę ślubną. Każdy z odwiedzających Ogród Botaniczny 12 i 13 lipca mógł oddać swój głos na najładniejszą wiązankę dla panny młodej i jednocześnie wziąć udział w losowaniu nagród.
  Poniżej zamieszczamy niektóre prace konkursowe   oraz pełną listę uczestników konkursu i zwycięzców.

konkurs na wiązankę ślubną konkurs na wiązankę ślubną  Elwira Wójcik

zdjęcia: Portal Asflor

  1

Ewelina Ostrowska (wyróżnienie)

11

Przemek Biegaj (2 miejsce)

 
  2

Jarosław Szegola

12

Iwona Cymer

 
  3

Zygmunt Sieradzan (1 miejsce)

13

Agnieszka Stępniewska

 
  4

Monika Jastrząb

14

Kamila Adamska

 
  5

Beata Sochan

15

Sylwia Ogrodniczuk

 
  6

Katarzyna Dębowska

16

Martyna Kluczak

 
  7

Bartosz Czeszczewik

17

Iwona Dąbrowska

 
  8

Urszula Witkowska (3 miejsce)

18

Eliza Wrzosek

 
  9

Katarzyna Gałązka

19

Dominik Wrzosek

 
  10

Elwira Wójcik (n. publiczności)

 

 

  Nie lada atrakcją pierwszego dnia Festiwalu Róż był pokaz florystyczny litewskiego mistrza florystyki Marijusa Gvildysa. Florysta, często goszcząc  w Polsce na różnych warsztatach i pokazach, tym razem miał okazję zaprezentować szerszej publiczności swoją filozofię układania kwiatów.
  Marijus wykorzystując naturalne kształty i właściwości roślin jest minimalistą w używaniu powszechnie stosowanej galanterii florystycznej. Jego litewska wrażliwość pozwala mu dostrzec i wykorzystać piękno niemal każdej części rośliny. W swoich kompozycjach niektóre elementy roślin służą mu do dokonywania zaskakujących zmian. Marijus wręcz czaruje nas swoimi "transformacjami" a jego prace zawsze zawierają  jakąś intrygę czy tajemnicę.
  Na pokazie zaprezentował m.in. kilka sposobów wykorzystania liści klonu i platanu do uzyskania bardzo efektownych i nietypowych form florystycznych. Inną charakterystyczną cechą prac mistrza jest budowanie kompozycji z minimalną ilością kwiatów i wydobywanie piękna z roślin, które nie wszystkim kojarzą się z typowym materiałem florystycznym.
  Sobotni pokaz Marijusa Gvindysa z pewnością zainspiruje niejednego z widzów do eksperymentowania i szukania, śladami mistrza, nowych form i  "transformacji" roślinnych.

zdjęcia: Portal Asflor

Magdalena Birula - Bałynicka i Karolina Ładyżyńska z firmy "Wrzosowisko" były autorkami niedzielnego pokazu florystycznego.  Florystki jeszcze przed pokazem, niejako na rozgrzewkę, udekorowały swoimi pracami - rzeźbami alejki ogrodu botanicznego.
  Pokaz obfitował w wiele różnorodnych kompozycji i aranżacji florystycznych. Prowadzące wykonały m.in.  letni bukiet układany w ręku, wiązanki ślubne i kompozycje w naczyniach. Obie panie dużą wagę przywiązują do oryginalności naczyń, wykorzystują nietypowe zestawienia kwiatów i materiałów. Uważni obserwatorzy pokazu, za pewne poznali wiele praktycznych sposobów i wskazówek na układanie kompozycji kwiatowych.

zdjęcia: Portal Asflor

Warszawski Festiwal przyciągnął wielu miłośników ogrodów i róż, którzy przy okazji mogli zakupić ciekawe odmiany różanych krzewów. Poniżej prezentujemy tylko  nieliczne fragmenty wspaniałej wystawy kompozycji z róż, które z pewnością zauroczyły wielu uczestników tego dorocznego święta kwiatów.

zdjęcia: Portal Asflor

tekst: Portal Asflor
Przejdź na stronę główną: www.asflor.pl