„Niegrzeczna z natury”

Biuro Kwiatowe Holandia przedstawia wiodące kwiatowe tendencje na jesień 2007.


   W jesiennej modzie dominują różne nietypowe zestawienia. Zmysłowość i erotyka nie leżą już w sferze tabu a w zbliżającym się sezonie odgrywają bardzo ważną rolę. Designerzy, styliści i kreatorzy starają się za wszelką cenę pobudzić zmysły odbiorców, wodząc klienta na pokuszenie oraz budząc w nim pożądanie.

   W oparciu o te założenia powstała jesienna tendencja florystyczna, określona mianem Niegrzeczna z natury (ang. Naughty by nature). Już sama nazwa jest bardzo intrygująca i wymowna, podobnie jak proponowane na ten sezon kwiatowe kompozycje. Słowa, które trafnie oddają jej klimat to: zmysłowy, uwodzicielski, smaczny, aromatyczny, ekscytujący, pobudzający zmysły, sugestywny, silny i luksusowy.
  Kompozycje proponowane na ten sezon intrygują bowiem swoim nietypowym urokiem, są sugestywne i pełne ponętnych i aromatycznych dodatków. Jest w nich wyraźnie podkreślona różnica między tym co ostre i delikatne, szorstkie i gładkie oraz tym co oczywiste a nieprzewidywalne. Dodatkowo dla podkreślenia wyjątkowej ekspresji łączone są ze sobą różne struktury i materiały. Pojawiają się często ostre i kolczaste elementy, które nadają kompozycji drapieżny, często uwodzicielski styl. Występuje wiele różnych wzorów i motywów, lecz żaden z nich nie dominuje. Kwiaty łączy się z szorstkimi materiałami, skórą i połyskliwym lateksem oraz miękkim aksamitem, czy mieniącymi się elementami.

   Chcąc intrygować floryści pokazują zupełnie nowe oblicze kwiatów i roślin. W aranżacjach pojawiają się między innymi nawoskowane liście agawy, czy na przykład olśniewające swoim wyglądem, zanurzone w płynnej czekoladzie róże.

   W palecie kolorów dominuje róż, czerwień i rozmaite odcienie fioletu, połączone z czernią, czekoladowym brązem. Pośród tych podstawowych kolorów przebłyskują żółć, zieleń i złoto, które nadają intrygujący charakter kompozycji. Jesienią oprócz kolorów liczą się zdecydowanie kontrasty.

Jesienne kompozycje i bukiety można tworzyć w trzech stylach:
      nowoczesnym
      klasycznym
      nastrojowym


   Kompozycje nowoczesne są bardzo zmysłowe, silne i ekscytujące. Występują w nich kontrasty, dominuje przede wszystkim biel, czerń i czerwień.
   Klasyczne kompozycje są bardzo bogate, jakby wyjęte z luksusu perskich wnętrz. Są ekscytujące, nacechowane zmysłowością i erotyzmem. Kwiaty łączy się z delikatnymi tkaninami, rozbudzającymi wyobraźnię. Trudno oprzeć się urokowi i elegancji tych florystycznych dzieł sztuki.
   Nastrojowe kompozycje wydają się pobudzać nie tylko zmysł wzroku, ale i smaku. Kuszą swoim urokiem. W tym przypadku kwiatom nadano zupełnie nowe oblicze, tworząc z nich „smaczne” formy.

  Wśród   kwiatów proponowanych na jesień jest anturium (Anthurium), róża (Rosa), celozja (Celosia), storczyk dendrobium (Dendrobium), mikołajek (Eryngium), dalia (Dahlia). Dodatkowo do kompozycji wykorzystuje się szarłat (Amaranthus), chryzantemę (Chrysanthemum), kosmos (Cosmos), storczyk cymbidium (Cymbidium), przegorzan (Echinops), helikonię (Heliconia), lejcesterię (Leycesteria), knifofię (Kniphofia), storczyk pafiopedilum (Paphiopedilum).

Tekst i zdjęcia Biuro Kwiatowe Holandia.

Przejdź na stronę główną: www.asflor.pl