Donice podświetlane
       dla florysty i dekoratora

 Donice jak każdy inny przedmiot mogą służyć florystom jako doskonałe narzędzie do dekoracji pomieszczeń oraz otwartych przestrzeni. Szczególną uwagę zwrócimy dziś na donice podświetlane ponieważ zauważyliśmy, że w szybkim tempie zdobywają one coraz większą popularność w Polsce. Moda ta przyszła do nas z USA i zachodniej Europy, gdzie donice podświetlane są obecne od kilku lat.

   

  

  

 

Oczywiste jest, że donice służą do prezentacji roślin, krzewów i drzewek. Podkreślają i eksponują ich piękno. Jednak same w sobie również mogą stanowić element dekoracji. Fantastycznie wyglądają szczególnie wieczorem, gdy emanują światłem, które dzięki odpowiednim kształtom donicy idealnie rozprowadza się po powierzchni.
  Przyciągają wzrok i wzbudzają podziw nawet wśród osób mało wrażliwych artystycznie :-)

Donica podświetlana VENUS     Donica podświetlana VENUS      

 

Donice podświetlane to również doskonała alternatywa dla lamp ogrodowych. Wraz z roślinami mogą stworzyć w ogrodzie bajkowy nastrój. Dają wiele aranżacyjnych możliwości, można stworzyć w nich wspaniałe kompozycje. Z powodzeniem zastąpią nudne lampy ogrodowe i nadadzą naszemu ogrodowi wyjątkowego charakteru. Warto zastanowić się także czy nie umieścić ich na balkonie, tarasie lub na klatce schodowej oraz w korytarzu, gdzie mogą spełniać rolę wyjątkowego oświetlenia.

 

  Donice podświetlane SATURN
            Donice podświetlane SATURN

 

Bardziej pomysłowi mogą pójść krok dalej. Nic nie stoi na przeszkodzie aby donice podświetlane były jednocześnie lampką nocną w sypialni. Z pewnością będzie to kreatywne wykorzystanie produktu i odejście od standardowych lampek które można kupić w każdym markecie. Natomiast duże donice podświetlane świetnie ozdobią wejścia i wnętrza hoteli, urzędów i szpitali. Wiele z nich znajdzie zastosowanie także w firmach, aby wraz z roślinami ożywić nudne wnętrza biur.

 

 Donica podświetlana HEBE
     Donica podświetlana HEBE

Najbardziej wymagający mogą wykorzystać w swoich aranżacjach donice ręcznie robione o własnym, wyjątkowym charakterze – zarówno podświetlane jak i tradycyjne. Wyróżniają się one kształtem ponieważ każda donica jest inna. Na końcu procesu produkcji projektanci wyginają je ręcznie. Tym sposobem mamy pewność, że każdy egzemplarz jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Dodatkowo seria ta jest limitowana.

Piękne, wyjątkowe, nowoczesne – skupiliśmy się na samych walorach estetycznych, ale nie wolno zapomnieć o właściwościach stricte technicznych. Donice muszą być stabilne dlatego dno musi być odpowiednio wyprofilowane. Jednak nawet gdyby donice zostały przypadkowo potrącone to nie mogą odpryskiwać czy pękać. Wysoka jakość wykonania jest koniecznością ze względu na odporność na warunki atmosferyczne. Donice mogą być wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz więc deszcz, śnieg czy mróz nie mogą ich uszkodzić. Każdy kto zdecyduje się na ich zakup powinien o tym pamiętać.
 
 

 Donica podświetlana BENT
       Donica podświetlana BENT

Warto podkreślić, że czołowi producenci montują drugie dno aby ułatwić wkładanie roślin. Jest ono ważne także ze względu na fakt, że bezpośrednio pod nim znajduje się system oświetlenia. Dostęp do niego powinien być łatwy i szybki, aby nawet samodzielna wymiana żarówek nie była kłopotem. Model donic z drugim dnem, można wykorzystać także do zrobienia kompozycji florystycznych, szczególnie tych większych rozmiarowo. Zamiast tradycyjnych naczyń czy wazonów, może warto wykorzystać podświetlane donice, aby kompozycje zyskały charakter i stworzyły wyjątkową atmosferę tam gdzie się znajdą?
 

 
 

 

 

Artykuł ten powstał we współpracy ze sklepem www.roslinyegzotyczne.pl który w swojej ofercie posiada nie tylko donice podświetlane, ale także drzewka cytrusowe oraz rośliny egzotyczne. Zapraszamy!