... czyli piknik w kwiatach

W miniony weekend już po raz dziewiąty
w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się
Święto Kwiatów na Festiwalu Róż, które przyciągnęło
tysiące Warszawian i turystów.


Święto Kwiatów na IX Festiwalu Róż - Warszawa - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego 
 
 Tegoroczne święto obfitowało w liczne atrakcje florystyczne i rozrywkowe.
  Specjalnie na tę okazję już po raz dziewiąty Klub Florystów Polskich SITO, którego Prezesem jest Pani Anna Nizińska przygotował piękne aranżacje kwiatowe oraz instalacje florystyczne w postaci sukien utkanych z kwiatów,  pomysłodawcą których jest Mistrz Florystyki z Łotwy Druvis Ciritis. Polska publiczność miała możliwość podziwiania jego prac po raz pierwszy podczas Święta Róży w Kutnie w roku 2009.

  W ogrodzie zaprezentowane zostały także OBIEKTY - INSTALACJE wykonane przez grupę Akademii Florystycznej oraz uczestników pierwszych florystycznych warsztatów plenerowych „Roślinne przeobrażenia" - Sztuka Widzenia, których organizatorem był Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA z siedzibą w Broniszach. Opiekunem merytorycznym i konsultantem projektów był międzynarodowy sędzia florystyczny, Mariola Miklaszewska, oraz mistrz florystyki, Marta Stefańska.

Święto Kwiatów - IX Festiwal Róż - warsztaty z florystami
  Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty florystyczne prowadzone przez mistrzynie florystyki: Magdalenę Birulę–Białynicką i Karolinę Ładyżynską oraz Monikę Bębenek.

 

 


 
 Odwiedzający brali udział w licznych konkursach z nagrodami, słuchali koncertów muzycznych, uczestniczyli w rytuale parzenia herbaty oraz pozowali do zdjęć w specjalnie zaaranżowanym studio przez Panasonic.
 W ogrodzie udzielano porad na temat pielęgnacji kwiatów, a na kiermaszu można było zakupić kwiaty i rośliny doniczkowe oraz rabatowe. Na stoisku Polskiej Róży sprzedawano przetwory i soki z dzikiej róży, słynącej z cennych dla zdrowia właściwości.
 


 W pierwszym dniu święta rozstrzygnięto konkurs florystyczny zatytułowany „Wyraź to kwiatami”, którego zwyciężczynią została Mistrzyni florystyki - Monika Wilgocka.

 

 

 

 
Z myślą o najmłodszych przygotowano wiele atrakcji, takich jak: czytanie bajek, malowanie buziek, kącik plastyczny, konkursy z nagrodami, układanie puzzli.
Wydarzenie ma charakter społeczny, a jego celem jest zachęcenie rodzin do obcowania z przyrodą, kontaktu z kwiatami i roślinami oraz poszerzania wiedzy na ich temat.
 

***

 Biuro Kwiatowe Holandia jest organizacją działającą na rzecz producentów, importerów i eksporterów holenderskich kwiatów ciętych i roślin doniczkowych. Zajmuje się marketingiem i promocją, propaguje wiedzę o rozmaitych gatunkach i odmianach. Wyznacza trendy w kwiatach. Jest organizacją typu non profit, całkowicie utrzymującą się ze składek swoich członków. Organizuje pokazy i warsztaty florystyczne.

***

 Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego założony w 1818 roku mieści się przy Alejach Ujazdowskich 4 w Warszawie. Informacje o historii ogrodu, możliwości zwiedzania, cenach biletów, a także liczne materiały edukacyjne znajdują się na stronie internetowej: www.ogrod.uw.edu.pl

Materiał przygotowany przez: Biuro Kwiatowe Holandia.