Wrocław 2010
  Nicky Markslag i Zygmunt Sieradzan


Organizatorzy wrocławskiego pokazu florystycznego (DCHR-S S.A., Biuro Kwiatowe Holandia i Firma Nowacki) zadali florystom niełatwe zadanie. Wyrażenie kwiatami naszych emocji - temat tak rozległy jak i trudny.
  Zaproszeni mistrzowie florystyki Nicki Markslag z Holandii i Zygmunt Sieradzan z Polski skupili się głównie na florystyce funeralnej i ślubnej. Te skrajne pod  względem uczuć życiowe sytuacje, w praktyce wszystkich nas kierują do specjalistów w tej dziedzinie, czyli najczęściej do kwiaciarni.
  Warto wtedy wiedzieć, czym kierować się w doborze formy, kwiatów i kolorów, aby nie zawieść oczekiwań i wyrazić kwiatami to, co czasami trudno powiedzieć słowami.

Tim van Leipsig - Holandia Zygmunt Sieradzan ...
aktualny Mistrz Polski  we florystyce, jak zwykle udowodnił, że zawsze można pokazać coś nowego. Świeże spojrzenie na zadany temat oraz nowatorskie rozwiązania sprawiły, że niektóre jego prace to kolejny krok do przodu polskiej florystyki. Dla jednych zbyt nowoczesne i odważne, ale dla innych jeszcze długo będą źródłem inspiracji.  Nie można  odmówić im oryginalności i  wyjątkowego uroku. Przemyślana forma i umiejętna gra kolorem, w połączeniu z wyjątkową precyzją wykonania, może zadowolić najbardziej wybrednych klientów.
  Nie sposób pominąć tutaj równie utalentowanego Piotra Sekundę, który wraz z Zygmuntem tworzą niepowtarzalny, świetnie się uzupełniający team.  Jego udział na pokazie w roli asystenta w znacznym stopniu  przyczynił się do końcowego sukcesu. Cieszy nas niesłabnąca kreatywność i dobra forma obu panów, zwłaszcza w obliczu spodziewanego autorskiego pokazu florystycznego w Wilanowie.  

   Dekoracja samochodu (z lewej) to wysublimowana zabawa kolorem i formą. Ta wesoła, romantyczna i "promienista" w kształcie kompozycja, z pewnością umili każdą weselną przejażdżkę.


Zygmunt Sieradzan - praca z pokazu we Wrocławiu
 
 
 
  Wiązanka ślubna, w tak wyjątkowym i rzadko spotykanym kolorze, na pewno przykuwa wzrok i jednocześnie zachwyca. Śnieżnobiała suknia i ostry chabrowy kolor kwiatów idealnie do siebie pasują. Kolczasta forma wiązanki  została złagodzona jedwabistymi kwiatami phalenopsisa. Mimo, że wykorzystano tu niebieskie pąki goryczki, czyż nie jest wyjątkowo słodka?

 

  Kompozycja kwiatowa, w kształcie krzyża wykonana na mokrej gąbce florystycznej, idealnie nadaje się na elegancką dekorację płyty nagrobnej.  Florysta wykorzystał kilka gatunków białych kwiatów z odrobiną cieniutkich gałązek rhipsalisa a czarna wstążka ze złotą nitką, nadała jej stosownej powagi i  elegancji.

Zygmunt Sieradzan - praca z pokazu we Wrocławiu


  Udekorowanie trumny to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie. Nie bez znaczenia jest również fakt kogo dotyczy ostatnie pożegnanie.
  Kompozycja Zygmunta Sieradzana emanuje tutaj czystym, białym kolorem.  Różnorodność w formie, oraz odpowiednie pogrupowanie kwiatów stwarza możliwość tworzenia własnych skojarzeń i  interpretacji w chwilach zadumy.

Nicky Markslag Nicky Markslag .....
znana holenderska florystka, na co dzień współpracująca z Biurem Kwiatowym Holandia i występująca na pokazach florystycznych w wielu krajach.
  Oprócz licznych propozycji dekoracji i kompozycji kwiatowych przywiozła do Polski   spory bagaż praktycznych rad i rynkowych doświadczeń. Chętnie opowiadała o swoich metodach pracy i wypróbowanych sposobach na udane relacje z klientami.
  Do tych bardzo praktycznych informacji Biuro Kwiatowe Holandia dodało jeszcze własne aktualne opracowanie rynku kwiatowego w Polsce.
  
 

Jedną z propozycji Nicky Markslag na bukiet ślubny była biało-zielona wiązanka, wzbogacona spływającymi girlandami perłowych paciorków. W ażurowej konstrukcji, wyplecionej ze srebrnego drutu, dominującą rolę pełni duży kwiat storczyka. Dodatkowych wrażeń estetycznych nadaje  każdy ruch panny młodej który delikatnie porusza "deszczyk z paciorków".

 


Dekorację ślubnego auta Nicky wykonała  z pięknego storczyka o nakrapianych kwiatach. Pojedyncze kwiaty umieszczone zostały w szklanych fiolkach i przymocowane do maski za pomocą przeźroczystych przyssawek. Graficzny układ - kwiatów i przeplecionej trawy stanowi prostą i nowoczesną dekorację.

  
  Coraz częściej florystyka funeralna to również dekoracja urny. Ta kompozycja wykonana została na ringu z gąbki florystycznej. Nisko ułożone róże, poprzeplatane zostały tilancją i pędami winobluszczu. Nieco wyżej umieszczono czerwone anturium. Te szlachetne kwiaty z woskowym połyskiem  bardzo dobrze pasują do błyszczącej powierzchni urny.  Kompozycja wykonana w płaskim naczyniu znakomicie pasuje na pożegnanie marynarza czy też miłośnika morskich wypraw. Surowa i oszczędna w kolorystyce zaskakuje wykorzystaniem rzadko stosowanych muszli i rozgwiazd.


  Dodatkową atrakcją pokazu był   konkurs florystyczny, ogłoszony przez firmę Nowacki wśród klientów giełdy kwiatowej. Uczestnicy konkursu, nawiązując do tematyki pokazu, wykonali po dwie prace: wiązankę ślubną i kompozycję nagrobną. Fundatorem nagród, jak i sponsorem kwiatów zarówno dla florystów na pokaz jak i wszystkich konkursowiczów była firma Nowacki.
  Jury w składzie: Anna Małcużyńska, Nicky Markslag, Magda Przybył i Zygmunt Sieradzan, wyłoniło zwycięzców:
      I miejsce - Małgorzata Szymioł z Kalisza
     II miejsce - Agnieszka Gulbicka z Zielonej Góry
    III miejsce - Agnieszka Wieligor z Zielonej Góry
Wyeksponowane prace konkursowe w głównej hali kwiatowej  cieszyły się dużym zainteresowaniem  publiczności.

 ORGANIZATORZY:
     
  
         Tekst i zdjęcia: Portal asflor


PARTNERZY:
Victus-Emak -dyst. prod. CHRYSAL
Plastiflora
 

PATRONAT MEDIALNY:
Czasopisma: Nasz Dom i Ogród – Flora, Florum, Infopolis
Portale: asflor.pl,  dlaflorystów.pl,  e-florystyka.pl,  forumkwiatowe.pl,


przejdź do strony głównej: www.asflor.pl