W Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Rutgersa w New Jersey, przeprowadzono badania, dotyczące wpływu kwiatów na samopoczucie człowieka. Trwające przez 10 miesięcy testy wykazały, że kwiaty dają poczucie zadowolenia, spokoju i szczęścia. Dowiedziono, że kwiaty stymulują pozytywny odbiór rzeczywistości.

  Dla większości ludzi synonimem szczęścia są: lepsza praca, odpowiedni partner, większy samochód oraz mieszkanie. W praktyce osoby te nigdy szczęścia nie zaznają, ponieważ po osiągnięciu jednego celu obierają sobie nowe cele, których realizacja ma dopiero pomóc im w jego zdobyciu.

  Szczęście nie jest jednak czymś wyjątkowym, jest wszechobecne, można je doświadczyć w każdej chwili. Jest w ludziach oraz w naturze, która nas otacza. Badania potwierdziły, że jest również w kwiatach, które ubarwiają nasze życie, wywołują uśmiech na twarzach i pomagają w nawiązywaniu kontaktów.


  Kwiatom przypisuje się trzy cechy, które sprawiają, że szczęście jest w zasięgu ręki:
 -  Kwiaty są przede wszystkim naturalne. Prawda, szczerość i prostota to
    słowa najlepiej oddające ich charakter.
 -  Ponadto zaskakują. Dzięki nim można prowokować reakcje, budować
    napięcie oraz potęgować emocje danej chwili.
 -  I wreszcie - mają niezwykłą zdolność zbliżania ludzi.
Życie w symbiozie z naturą, zgodnie z drugim człowiekiem oraz wpływ pozytywnych emocji, dają poczucie szczęścia. Umiejętność docenienia tych wartości, dostrzeżenia ich w kwiatach i wydobycie z nich siły, zdaniem naukowców, sprzyja osiąganiu szczęścia.

  Niezwykłą moc kwiatów odkryto przed wiekami. W wielu kulturach wykorzystywano je do odprawiania religijnych ceremonii oraz magicznych rytuałów. Były często wykorzystywanym motywem w malarstwie, rzeźbie oraz literaturze. Towarzyszyły ludziom w ważnych momentach życia i stanowiły nieodłączny element radosnych i smutnych oraz podniosłych chwil. Kwiaty występowały podczas narodzin, chrzcin, ślubów, imienin i urodzin, czy pogrzebów i tak jest po dziś dzień. Przypisywano im znaczenie symboliczne. Ich gatunek, kolor i ilość miała określone znaczenie. Czerwień oznaczała miłość, róż - przyjaźń, kolor żółty - zazdrość a biel - niewinność. Liczne gatunki miały też swoją ugruntowaną pozycję podczas różnych okazji. W Polsce goździki wręczano na Dzień Kobiet, róże służyły do wyrażania miłości, chryzantemy kojarzyły się z kwiatami cmentarnymi a piękne cantedeskie, czyli kalle, zarezerwowane były na pogrzeby.
  Obecnie odchodzi się od takiego pozycjonowania kwiatów, czego dowodem są na przykład pojedyncze kalle, albo ułożone z nich wiązanki, wybierane przez panny młode. Nie jest ważna kolorystyka, gatunek oraz kształt kwiatów. Liczą się: gesty, intencje oraz ciepłe uczucia, które im towarzyszą. Mowa kwiatów zastępuje słowa.

  Kwiaty oprócz swojego piękna, roztaczają wokół siebie cudowną woń, pozytywnie wpływają na samopoczucie oraz odświeżają i dekorują wnętrza. Osoby, które odkryły niezwykłą moc kwiatów, otaczają się nimi w domu i w pracy. Wiele radości sprawia im piękny bukiet czy kwiatowa aranżacja. Świeże kwiaty w kuchni czy jadalni pozwalają im na przyjemne celebrowanie posiłku z bliskimi, w sypialni koją nerwy przed snem i poprawiają nastrój a w salonie stanowią świeżą, pachnącą dekorację.

  Od dawna kwiaty są częścią ludzkiego życia. Wręczamy je wybierając się do kogoś z wizytą, prosząc, dziękując, przepraszając czy składając gratulacje. Prawdziwą przyjemność sprawiają kwiaty otrzymane bez szczególnego powodu, jedynie jako dowód miłości, czystej sympatii czy oddania. Osoba obdarowana bez okazji, może odczuwać podwójną przyjemność, spotęgowaną elementem zaskoczenia.

  Każdego dnia bez wielkiego wysiłku możemy sprawiać sobie radość lub dawać ją bliskim i znajomym.
 

źródło: Biuro Kwiatowe Holandia

przejdź do strony głównej: www.asflor.pl