TYCHY 2010
  Valeria Santamaria
  Marcin Jabłoński
  Tim van Leipsig

Niezwykła i magiczna moc kwiatów, ich różnorodność, niezliczona ilość  gatunków i kolorów oraz ich niesamowita uroda sprawiają, że świat wokół nas staje się piękniejszy. To one pobudzają nasze zmysły, naszą wrażliwość i przenoszą nas w emocjonalny świat, tam gdzie ukryte są tylko pozytywne i szlachetne emocje.
  Kwiaty w rękach prawdziwego artysty, stają się czymś wyjątkowym, za każdym razem czymś innym. To właśnie florysta pozwala im czarować, wzruszać, szeptać i krzyczeć. Potrafi wydobyć ich nieograniczone możliwości i wyzwolić  zaklęte w nich emocje.

  Podczas międzynarodowego pokazu zorganizowanego na terenie Śląskiej Giełdy Kwiatowej w Tychach trzech znakomitych florystów zmierzyło się z tym nie łatwym tematem. Na wspólnej scenie Tim van Leipsig z Holandii, Valeria Santamaria z Włoch i Marcin Jabłoński z Polski pokazali swoje umiejętności.

Tim van Leipsig - Holandia Tim van Leipsig pochodzi z rodziny florystów i od najmłodszych lat obcował z kwiatami. Obecnie prowadzi dużą kwiaciarnię i skutecznie łączy swoją ogromną pasję z zarabianiem pieniędzy. Jak sam mówi, ma nadzieję, ze zostanie zapamiętany jako holenderski florysta, który dorobił się i przekazał tę wiedzę innym. Na scenie pokazał wiele propozycji zarówno komercyjnych jak i tych nietypowych, które przede wszystkim mają przyciągnąć uwagę klienta.


Kolorowa kompozycja utrzymana w wesołej, wiosenno-romantycznej kolorystyce. Kwiaty zostały tutaj ciasno ułożone tworząc kształt kopułki. Popękana misa z lekko nadszczerbionym brzegiem sprawia wrażenie cennego, zabytkowego naczynia.


  Kolejna propozycja Tima to nieskomplikowana kompozycja na przykład na parapet okienny. Nowoczesna dekoracja florystyczna z użyciem szklanych fiolek, które służą jako naczynka na wodę dla pojedynczych kwiatów storczyka. Czysta forma kwiatów i lasek cynamonu została lekko zmiękczona mechatą tilancją i piórkami.

Marcin JabłoNski - Polska Marcin Jabłoński, znany polski florysta, który umiłował sobie naturalność i precyzję. Jego prace, czasami dość pracochłonne, zaskakują pomysłami, ciekawym spojrzeniem na rzeczy zwyczajne, odkrywając i uświadamiając innym ich piękno. Często zachwyca minimalizmem. Właściciel kwiaciarni "Szuwary" w Lubartowie,   bierze udział w pokazach florystycznych, dzieląc się swoimi pomysłami, doświadczeniem i wiedzą.

  
  Propozycja na nietypowy bukiet. Główną atrakcją tego bukietu jest konstrukcja przypominająca ażurowy koszyk. Została ona wykonana z drutu, owiniętego watą i oplecionego wełną. Kwiaty zostały tak ułożone, aby na różnych poziomach działo się coś ciekawego - zachęca to, do oglądania bukietu z każdej strony i zaglądania do jego środka.



  A tutaj zupełnie inna - jakże symboliczna i wzruszająca kompozycja Marcina Jabłońskiego, upamiętniająca naszą narodową tragedię z przed miesiąca ...

 

 
 

Valeria Santamaria - Włochy
Valeria Santamaria to włoska florystka należąca do grupy Italian Style , która jeździ po całym świecie i promuje kwiaty z San Remo. Na scenie bardzo skupiona i precyzyjna, a jej prace dokładnie przemyślane i perfekcyjnie wykonane. Znakomicie łączy ze sobą różne materiały i rośliny, uzyskując przy tym zamierzony efekt.


  Valeria zaproponowała piękną i apetyczną kompozycję na Dzień Babci i Dziadka. Kwiaty w połączeniu ze świeżymi truskawkami tworzą ciekawe i zaskakujące zestawienie. Florystka namawia do łączenia prezentu z kwiatami - dekoracyjny talerz, na którym wykonana została kompozycja, może być także prezentem i później służyć jako  elegancka patera.


  Tym razem pomysł na dekorację stołu weselnego lub przeszklonego wnętrza typu weranda. Konstrukcja w kształcie nieregularnej piramidy wykonana została z kawałków przeźroczystej pleksi i fioletowego drutu. Kompozycja ażurowa,  transparentna, bardzo nowoczesna z wykorzystaniem niewielkiej ilości kwiatów.


 Pokaz zorganizowany został przez firmę Synergia wspólnie ze Śląską Giełdą Kwiatową i Biurem Kwiatowym Holandia. Prezes firmy Synergia - pan Ryszard Kostelecki oraz dyrektor Śląskiego Centrum Kształcenia Florystycznego - pani Alina Kozłowska, przywitali wszystkich obecnych, zapraszając tym samym na międzynarodowy pokaz florystyczny.



Z ramienia Biura Kwiatowego Holandia gościła znana i lubiana przez wszystkich dyrektor Sigma International  Poland - pani Anna Małcużyńska. Pani Ania była jednocześnie prowadzącą pokaz i tłumaczką holenderskiego florysty - Tima van Leipsig.



Jako gość specjalny pokazu została zaproszona dyrektor Włoskiego Instytutu Handlu Zagranicznego - Domenica Brosio, która przybliżyła wszystkim historię i specyfikę włoskiej florystyki:

"Włosi już od czasów starożytnych uprawiali kwiaty a pierwsze traktaty naukowe na ten temat powstały właśnie w Rzymie (w 1633 roku rzymski jezuita napisał dzieło o uprawie kwiatów). We Włoszech jest wiele znanych regionów słynących z uprawy kwiatów, ale na pierwsze miejsce wysuwa się region liguryjski, a w szczególności prowincja Imperia. Pod koniec XIX wieku przyjęła się taka tradycja, że każdy turysta odwiedzający obszar wybrzeża liguryjskiego miał możliwość zwiedzania  upraw ogrodowych, oglądania kwiatów, zbierania i zabrania ich ze sobą do domu. Od czasów wynalezienia pociągu, kwiaty z tego regionu zaczęto transportować do miast północnej Europy."

  Zdaniem Domenici Brosio sztuka układania kwiatów to już wyższy stopień obcowania z kwiatami, który ma swoje specyficzne kanony i rygory. Nie wystarczy tutaj wyłącznie wrodzony talent, poparty on musi zostać odpowiednią wiedzą i techniką.

"Istotą sztuki układania kwiatów jest nadanie poczucia trwałości czemuś co jest z natury bardzo nietrwałe" - powiedziała na koniec Domenica Brosio.

   WSPÓŁORGANIZATORZY:
Włoski Instytut Handlu Zagranicznego
UCFLOR SANREMO Mercato dei Fiori
Gruppo Filse Liguria International
Regione Liguria

   SPONSORZY:
Smithers-Oasis Company
POLAK-KWIATY
EuroFlorist

   PATRONAT MEDIALNY:
Nasz Dom i Ogród – Flora
asflor – Internetowy Portal Florystyczny

Tekst i zdjęcia: Portal asflor

przejdź do strony głównej: www.asflor.pl