Jaap Wisse we Wrocławiu
      Pokaz Florystyczny w Hurtowni Orchid

 

17 stycznia Dolnośląskie Centrum Rynku Rolno-Spożywczego wraz z Hurtownią Kwiatów Ciętych Orchid przygotowało pokaz florystyczny ze znanym już we Wrocławiu Jaapem Wisse. Ten holenderski florysta, z prawie 35 - letnim doświadczeniem, wykonał na scenie tym razem same bukiety, różniących się kształtem, stylem i sposobem układania. Bukiet kwiatów, zdaniem Jaapa Wisse, to najprostszy sposób na wyrażenie swoich uczuć - dlatego w Holandii kwiaty są tak wszechobecne. Zaproszony florysta, w swojej 2600 m kwiaciarni, najczęściej sprzedaje bukiety spiralne, duże i okazałe z mieszanych kwiatów. Oprócz takich klasycznych bukietów, Jaap pokazał inne ciekawe formy oraz bukiety ślubne.

Jaap Wisse - Orchid - Pokaz Florystyczny Wrocław  

 

Ten okazały bukiet wykonany został z około 100 różnokolorowych róż. Jaap układając kwiaty od góry, zwracał szczególną uwagę na równoległy układ łodyg oraz na to, aby główki kwiatów ściśle do siebie przylegały.  Holender pokazał widzom szybki i prosty sposób na wiązanie bukietu za pomocą taśmy florystycznej zwanej "kotwicą". Bukiet wykończył liśćmi palmy i aspidistry, maskując przy okazji miejsce wiązania. Ciasno ułożone kwiaty "główka przy główce" sprawiają, że bukiet dłużej zachowuje swój pierwotny wygląd.



  Jaap Wisse - Orchid - Pokaz Florystyczny Wrocław

Jaap prezentował na pokazie zarówno pracochłonne jak i proste w wykonaniu bukiety. Ten nieduży bukiecik z białych cantedeskii jest bardzo łatwo wykonać. Łodygi ułożone równolegle i otoczone gałązkami gipsówki, związane zostały białą wstążką i ozdobione perełką. Taki bukiecik najlepiej pasuje dla skromnej Panny Młodej lub dla małej dziewczynki.



Jaap Wisse - Orchid - Pokaz Florystyczny Wrocław  

Jedną z propozycji Jaapa dla Panny Młodej, był bukiet ślubny noszony na ręku. Na specjalnie przygotowanej konstrukcji w kształcie łuku, wykonanej ze skrzypu, florysta układał czerwone kwiaty i zielone dodatki. Anturium, róże, glorioza oraz owoce hypericum stworzyły ogromny, sięgający prawie do ziemi bukiet. Taki bukiet najlepiej prezentuje się na długiej białej sukni.



   Jaap Wisse - Orchid - Pokaz Florystyczny Wrocław

 Wykorzystując resztki kwiatów w tym samym kolorze, florysta stworzył zabawny bukiecik w formie torebeczki.  Często jakiś drobiazg czy gadżet może podsunąć nam pomysł na coś nietuzinkowego. Jaap twierdzi, że należy wykorzystywać takie rzeczy, aby zaskakiwać swoich klientów.



Jaap Wisse - Orchid - Pokaz Florystyczny Wrocław  

Ten bukiet ślubny został ułożony na podkładzie z kwiatu hortensji, który znakomicie podtrzymuje układane w nim kwiaty gerbery i róże. Jaap wykorzystał tutaj nowy gatunek róży, odpowiednio farbowanej i  sprowadzanej na specjalne zamówienie. Dół bukietu wykończył trawą niedźwiedzią, co stworzyło ciekawą rączkę. Florysta dodał jeszcze fioletowy drut aluminiowy, który efektownie powyginał między kwiatami.



   Jaap Wisse - Orchid - Pokaz Florystyczny Wrocław

 

Na pokazie można było zobaczyć także kilka ślubnych dekoracji aut, przygotowanych przez Jaapa. Dekoracje te charakteryzowały się okazałymi formami z użyciem dużej ilości zarówno kwiatów jak i materiału roślinnego. W przerwie florysta, na oczach widzów, dokończył ozdabianie jednego z aut. Wszyscy obserwowali jak szybko i sprawnie pracuje z kwiatami.

tekst i zdjęcia: Portal Asflor

ORGANIZATORZY:

Poznańska Gildia Rolno-Ogrodnicza          Oasis