Boże Narodzenie w Poznaniu
      Bożonarodzeniowa Gala Florystyczna

22 listopada w Hali Kwiatowej Poznańskiej Gildii odbyła się kolejna Bożonarodzeniowa Gala. Tym razem swoje umiejętności florystyczne prezentowali: Evelyn Gerull z Niemiec i Zygmunt Sieradzan z Polski.
  Evelyn, oprócz tego, że prowadzi warsztaty, pokazy i uczy w szkole florystycznej jest ambasadorem firmy Oasis. W Poznaniu pokazała wiele nowych produktów Oasis i sposoby ich wykorzystania. Od lat pracując z artykułami tej firmy, wie o nich prawie wszystko. Na jej propozycje dekoracji bożonarodzeniowych, nieskomplikowane i często łatwe do wykonania, może pokusić się nawet amator układania kwiatów. 

Boże Narodzenie na Florystycznej Gali w Poznaniu

Kompozycja w kształcie kuli z czerwonych aksamitnych róż, mimo, że jest dość prosta do wykonania, zawsze zachwyca. Właśnie kształt kuli świetnie podkreśla piękno rozwiniętej róży, widzianej z góry z każdej strony. Evelyn Gerull, delikatnie tutaj rozdzieliła główki kwiatów kuleczkami hypericum i ozdobiła całość zabawnymi sprężynkami z bombkami na końcach, nawiązując tym samym do bożonarodzeniowego okresu.

Zygmunt Sieradzan - Boże Narodzenie - Florystyczna Gala w Poznaniu

Zygmunt Sieradzan znany z tego, że często zaskakuje nowymi formami, przedstawił widzom bukiet, układany na kryzie w kształcie misy. Przyprószona "śniegiem" kryza z faszyny i dobór kwiatów w kolorach biało-zielonych sprawił, że cały bukiet nabrał zimowego, lekko zmrożonego charakteru.

Boże Narodzenie - Florystyczna Gala w Poznaniu

W Niemczech tradycja wieńców adwentowych jest tak silna, że prawie w każdym domu musi znaleźć się wieniec w okresie adwentu. Evelyn Gerull zaproponowała dekorację na tę okazję wykorzystując gotową podkładkę wyplecioną ze zdrewniałych pędów. Do tego cztery świece i środek ozdobiony świeżymi różami w śmietankowym kolorze. Nietypowa jest tutaj forma kwadratu, dodatkowo podkreślona przez kwadratowe świece.

Zygmunt Sieradzan - Boże Narodzenie - Florystyczna Gala w Poznaniu

Kolejną propozycją Zygmunta Sieradzana, na tegoroczne Boże Narodzenie, była dekoracja świąteczna utrzymana w stylu klasycznym. W starym naczyniu o stylizowanej formie gazonu, florysta ułożył kilka gatunków kwiatów z podobnej palety barw - ciemną czerwień, przygaszony róż i przydymione bordo. Uzyskany kształt  kopuły, ciekawie poprzeplatał "szczoteczkami" z igliwia i kuleczkami zielonych bombek.  Taka kompozycja bardzo  dyskretnie nawiązująca do bożonarodzeniowych dekoracji, może być ozdobą nie tylko podczas świąt.

Boże Narodzenie - Florystyczna Gala w Poznaniu

Evelyn Gerull wykonała ciekawą dekorację świąteczną w kształcie choinki, przy okazji prezentując nowy produkt firmy Oasis. Na prostej formie stożka ze sklejki, osadziła wieniec, wykonany na ringu do kwiatów żywych.  Zielone gałązki różnych gatunków igliwia i zwisający bluszcz, stworzył dobry podkład do wyeksponowania białych róż i białych długich świec. Całą kompozycję, Evelyn uszlachetniła złotymi bombkami. Bardzo naturalna dekoracja na adwentowy czy świąteczny czas.

Zygmunt Sieradzan - Boże Narodzenie - Florystyczna Gala w Poznaniu

Bukiet świąteczny o ciekawym kształcie łuku i dość tradycyjnej kolorystyce to propozycja Zygmunta Sieradzana np. na imieniny Adama. Bazę bukietu tworzą gałązki sosny wejmutki, co nadaje całości wyraźnie bożonarodzeniowego charakteru. Zygmunt użył tutaj pięknej róży ekwadorskiej w wyjątkowym różowo-malinowym kolorze, tulipany, hortensje i białe anturium. Bukiet uzupełnił jeszcze m.in. różową śnieguliczką, woskowanymi jabłuszkami i jasnymi elementami w kształcie liści, wyklejonymi nasieniostanami miesięcznicy. Nietypowy, ale pełen uroku, z zachowaniem skrętoległego układu łodyg - oryginalny bożonarodzeniowy bukiet w sam raz na świąteczną wizytę.

tekst i zdjęcia: Portal Asflor

ORGANIZATORZY:

Poznańska Gildia Rolno-Ogrodnicza          Oasis