Dyplomy i nagrody już rozdane
        VI Międzynarodowe Mistrzostwa
       Florystyczne Polski

Podczas tegorocznych Targów Ogrodniczych "Gardenia" odbyły się kolejne Florystyczne Mistrzostwa Polski. Tematem wiodącym VI Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski,  były „Wariacje Chopinowskie", nawiązujące do jubileuszu 200 rocznicy narodzin największego polskiego kompozytora. Jednym z florystycznych zadań uczestników konkursu (w grupie seniorów), było wykonanie pracy inspirowanej twórczością Fryderyka Chopina. Pozostałe prace konkursowe to dekoracja stołu pt. "Spotkanie z Mistrzem", bukiet ślubny lub ozdoba ślubna oraz kompozycja w naczyniu jako "Niespodzianka".

  W sobotę 27 lutego 2010 roku,  mieliśmy okazję usłyszeć oficjalne wyniki mistrzostw. Międzynarodowe jury w składzie: przewodniczący Jaap Ensink oraz członkowie - Linda Halderman, Mariola Miklaszewska i Magdalena Birula-Bałynicka wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach:

         seniorzy


  I miejsce  
Zygmunt Sieradzan
             
Mistrz Polski


 II miejsce  
Monika Wilgocka
             
I Wicemistrz Polski

III miejsce  
Anna Lamot-Bach
             
II Wicemistrz Polski


      juniorzy


  I miejsce   Tomasz Kuczyński
              
Mistrz Polski


 II miejsce   Kevin Lennertz  -  Belgia
              
I Międzynarodowy Wicemistrz Polski

III miejsce   Marijke Geerdink  -  Holandia
             
II Międzynarodowy Wicemistrz Polski

VI miejsce   Maria Paulina Ulczycka
              
I Wicemistrz Polski

Gratulacje, nagrody i uściski rąk - zakończyły rywalizację o tytuł Mistrza Polski. W kategorii seniorskiej (powyżej 24 roku życia) brało udział 10 florystów z Polski, natomiast w juniorach startowały cztery osoby, wśród nich dwie z zagranicy.
  Warto dodać, że dla zwycięzców - Mistrzostwa Florystyczne Polski w obu kategoriach,  są przepustką do udziału w Mistrzostwach Florystycznych Europy.

Przez dwa dni wszyscy odwiedzający Targi Ogrodnicze w Poznaniu mogli oglądać prace konkursowe, wyeksponowane w specjalnie przygotowanych i zaaranżowanych stoiskach.
  Przy okazji oglądania konkursowych prac, można było zauważyć, jak różnorodne jest spojrzenie kilkunastu florystów, na ten sam zadany temat, ich odmienną wrażliwość, warsztat i upodobania.

  Wachlarz pomysłów w wykonanych pracach, dobór i sposób wykorzystania roślin, to z pewnością,  dla wielu osób, inspirująca lekcja florystyki.  Pomijając aspekty techniczne, które dla przeciętnego odbiorcy nie są często zauważalne, niektóre prace zwracały na siebie uwagę nowoczesnością rozwiązań, ciekawą kolorystyką, a inne czystością formy i uporządkowaniem.

  Dodatkową i niewątpliwą atrakcją w tych dniach, były również pokazy florystyczne niektórych laureatów mistrzostw. Możliwość  podpatrywania florystów przy pracy - na żywo, to najlepsza okazja do zainteresowania się tą  wyjątkową i niełatwą sztuką.

  W ostatnim dniu Targów Ogrodniczych "Gardenia" został rozstrzygnięty konkurs dla kwiaciarń, na najciekawszą ozdobę ślubną i  kompozycję w naczyniu. Wszystkie wystawione prace zostały poddane ocenie publiczności.  Kwiaciarnie, które otrzymały największą ilość głosów to:

w kategorii "Ozdoba Ślubna":

  I miejsce - Kamila Żołyńska (Kwiaciarnia Kamiflora - Poznań)

 II miejsce - Beata Gintrowicz-Sławińska
                   (Maxi Flowers Świat Kwiatów - Poznań)

III miejsce - Agata Dobrzykowska & Anna Stolarska
                   (Kwiaciarnia w Galerii City Park - Poznań)

III miejsce - Agnieszka Kuryłłowicz-Kaźmierczak
                   (Kwiaciarnia Sarenka - Poznań)

w kat. kompozycja w naczyniu "Przedwiośnie" lub "Wielkanoc":

  I miejsce - Lidia Schuster (kwiaciarnia Lidio-Art - Poznań)

 II miejsce - Agata Dobrzykowska & Anna Stolarska
                   (Kwiaciarnia w Galerii City Park - Poznań)

III miejsce - Renata Krawiec (kwiaciarnia Kwiatami Malowane - Poznań)


  Organizatorem mistrzostw i konkursu dla kwiaciarń był zarząd Stowarzyszenia Naukowo - Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddziału Poznańskiego (SITO) - członek Międzynarodowej Federacji Florystycznej FLORINT - International Florist Organisation.

Tekst i zdjęcia: Portal Asflor