Międzynarodowy pokaz florystyczny w Broniszach
      Mariola Miklaszewska / Andreas Verheijenjest / Silvano Erba


1 października Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy już po raz kolejny stał się największą areną florystyczną w Polsce. Organizatorzy (WRSRH, Biuro Kwiatowe Holandia i firma Victoria Grzegorz Woźniak) wraz z partnerami  (Viola Śmiechowicz,  Green Floral Design, Tiziano)
i licznymi sponsorami  zorganizowali kolejną  udaną  imprezę.
  Branżowcy i miłośnicy florystyki z różnych stron Polski, mieli znakomitą okazję zapoznać się z aktualnymi trendami i materiałami stosowanymi we współczesnej florystyce. Zaproszeni do pokazu floryści przygotowali dla widzów wiele ciekawych propozycji. Różne formy kompozycji i ciekawe rozwiązania techniczne, to dla wielu uczestników pokazu mocno inspirująca lekcja florystyki.

Pokaz florystyczny - Bronisze 2009 fot. Portal Asflor Pokaz florystyczny - Bronisze 2009 fot. Portal Asflor Pokaz florystyczny - Bronisze 2009  fot. Portal Asflor
Pokaz florystyczny - Bronisze 2009  fot. Portal Asflor Pokaz florystyczny - Bronisze 2009 fot. Portal Asflor Pokaz florystyczny - Bronisze 2009  fot. Portal Asflor
Pokaz florystyczny - Bronisze 2009  fot. Portal Asflor Pokaz florystyczny - Bronisze 2009  fot. Portal Asflor Pokaz florystyczny - Bronisze 2009  fot. Portal Asflor

Pokaz zatytułowany   I NIE OPUSZCZĘ CIĘ ...
podzielono tematycznie na dwie części.
  Pierwszą część pokazu floryści poświęcili kompozycjom i bukietom z okazji: narodzin dziecka, odwiedzin młodej mamy, komunii, zaręczyn i ślubu. Nie zabrakło także bukietów dla teściowej, z okazji imienin i jubileuszów przeznaczonych zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. W Holandii - jak mówił Andreas - bukiet kwiatów dla mężczyzny jest czymś zupełnie normalnym i powszechnym. Holendrzy bardzo lubią kwiaty i  zgodnie z własną tradycją, obdarowują się nimi przy każdej okazji.
 

Pokaz florystyczny - Bronisze 2009 fot. Portal Asflor Pokaz florystyczny - Bronisze 2009 fot. Portal Asflor Pokaz florystyczny - Bronisze 2009  fot. Portal Asflor
Pokaz florystyczny - Bronisze 2009  fot. Portal Asflor Pokaz florystyczny - Bronisze 2009 fot. Portal Asflor Pokaz florystyczny - Bronisze 2009  fot. Portal Asflor

W drugiej części pokazu, floryści  zmierzyli się z tematem halloween i florystyką żałobną.
  Halloween - mroczny klimat i nastrój zza grobu, potraktowany z przymrużeniem oka, zaciekawił i zaskoczył niektórymi pomysłami. Tu również można było zobaczyć wiele inspirujących akcentów. Pojawiły się oczywiście obowiązkowe dynie,  ale i nietypowe jak na bukiety - szkielety.
  Florystyka żałobna dla odmiany wprowadziła wszystkich w nieco poważniejszy nastrój. Dekoracje kwiatowo-roślinne urn i trumien, wieńce oraz kompozycje nagrobne, to już bardziej subtelne zadanie. Sztuka, która wymaga od florysty pewnej powściągliwości w formie, a zwłaszcza w  kolorystyce. Zaproszeni floryści i tym razem udowodnili że wciąż można zaskakiwać i odkrywać nowe możliwości. Ich inwencja twórcza to właśnie to czego wszyscy najbardziej oczekują, a teraz już tylko od widzów zależy jak  wykorzystają przedstawione na pokazie przykłady i zastosują  je w swojej codziennej pracy.

tekst i zdjęcia: Portal Asflor

*  *  *

Sylwetki  zaproszonych florystów

Mariola Miklaszewska (Polska) w 2001 roku ukończyła 2 letnią szkołę Florystyczną Małgorzaty Niskiej i zdobyła tytuł Mistrza Florystyki. Za prace dyplomowe jury międzynarodowe przyznało jej najwyższą punktację. Od 2002 roku występuje w pokazach florystycznych, organizowanych między innymi przez Biuro Kwiatowe Holandia. Bierze udział w programach telewizyjnych i prowadzi kursy florystyczne. Jest florystyczną Wicemistrzynią Polski 2003. Od 2004 roku jest Międzynarodowym Sędzią Florystycznym oraz autorką ogólnopolskiego programu nauczania dla zawodu Florysta dla szkół zawodowych, policealnych (zatwierdzonego przez MEN w 2008r). Jest właścicielką eleganckiej kwiaciarni w Jankach oraz Akademii Florystycznej.

Andreas Verheijen (Holandia) - mistrz florystyki, Członek Amerykańskiego Instytutu Florystów (American Institute for Floral Designers).
Andreas Verheijen pochodzi z holenderskiego Zundert, które słynie z uprawy dalii oraz kwiatowych parad. To sprawiło, że wybrał zawód florysty i zdobył międzynarodową sławę. Przez 16 lat mieszkał w Londynie, gdzie pracował jako specjalista ds. sprzedaży kwiatów w znanym domu handlowym Harrods. Założył tam również własną kwiaciarnię, ale wkrótce postanowił wrócić do Holandii. Dziś jest jednym z najbardziej znanych florystów, który współpracuje z Biurem Kwiatowym Holandia. Stale uczestniczy w pokazach i wystawach kwiatowych w Wielkiej Brytanii.

Silvano Erba (Włochy) urodził się w Monzy (okolice Mediolanu w Lombardii). W Cavenago di Brianza, prowadzi sklep oraz pracownię florystyczną. Ukończył C.A.P.A.C. (Centrum Szkolenia i Dokształcania Pracowników Handlu) w Mediolanie, a następnie zrobił dyplom Florysty w Bohern Instytucie w Holandii oraz Primoflor w Szwajcarii. W 1994 r. wziął udział w Mistrzostwach Włoch, rok później w Mistrzostwach w Hamburgu. W 1999 roku w Mistrzostwach w Linz zajął drugie miejsce, startował w Mistrzostwach Lombardii oraz w konkursie „Sen nocy letniej”, który dwukrotnie wygrał w 1992 roku oraz 1998 roku. Jest zdobywcą pierwszego miejsca w Mistrzostwach Miasta Bolzano oraz Cremona. Włoską Sztukę Florystyczną prezentował w Tokio w Japonii. Bierze udział w licznych pokazach oraz projektuje show room’y. Współpracuje z Włoską Federacją Florystów (Federfiori).

Źródło: Biuro Kwiatowe Holandia


Więcej zdjęć w  Galerii Asflor   Zapraszamy wkrótce.

Organizatorzy: