Nowi floryści z Wrocławia
   Mistrzowska Szkoła Florystyki Doroty Kwiotek

  

  


   We wrześniu, Mistrzowską Szkołę Florystyki Doroty Kwiotek, ukończyła kolejna grupa wykształconych w tym kierunku florystek. Ich prace egzaminacyjne, wystawione w Galerii Browaru Mieszczańskiego przy ul. Hubskiej we Wrocławiu, można było oglądać 5 i 6 września. Tym razem egzamin praktyczny obejmował: bukiet spiralny, nasadzenia z roślin doniczkowych, kompozycję w naczyniu oraz wiązankę ślubną i dekorację krzeseł dla nowożeńców.

kwiotek

Wszystkie prace oceniane były przez międzynarodowy skład sędziowski. Absolwentki, miały na wykonanie każdej pracy, wyznaczony limit czasowy, z tym, że niektóre elementy konstrukcyjne mogły być przygotowane przed egzaminem. Komisja egzaminacyjna oprócz wyrazu artystycznego pracy, zachowania zasad kompozycji, proporcji, kolorystyki, doboru materiału, brała pod uwagę przede wszystkim poprawność techniczną prac.

kwiotek

Cała wystawa, mimo, że prace wykonane były przez osiem osób, różniących się między sobą osobowością, doświadczeniem, spojrzeniem na florystykę i innymi osobistymi cechami, miała bardzo spójny i jednolity  charakter. Wyraźnie można było zauważyć preferencje stylu szkoły Doroty Kwiotek. Kwiaty i materiał roślinny - stawiane na pierwszym miejscu, w większości prac, dominowały nad konstrukcją i formą.


  

Użyte materiały i dodatki dekoracyjne stanowiły często tło dla kwiatów, uatrakcyjniając ich piękny kształt czy kolor. Na przykład szarość  zwykłej gazety bardzo dobrze kontrastowała ze szlachetnością róży, wytwornością anturium i mocnym kolorem fioletowej eustomy.


Ciekawe były kompozycje w naczyniach, gdzie dobór i układ roślin, podkreślał ich piękną formę i fakturę, a kompozycja kwiatowa wzajemnie się z naczyniem uzupełniała.


Ze wszystkich tematów egzaminacyjnych, najskromniej tym razem wypadły nasadzenia. Wykorzystanie jednego gatunku roślin czy wręcz jednej rośliny, mogłoby sugerować, że tematem nie było nasadzenie a dekoracja rośliny doniczkowej. Na uwagę jednak zasługuje tutaj pomysł na aranżację sansevierii trifasciaty. Metalowe naczynie i metalowe szable, znakomicie podkreśliły charakter nasadzonej rośliny. Czysta forma i powściągliwość florysty, nadała jej bardzo ascetyczny i nowoczesny wymiar.


Bardzo trafionym pomysłem na jedno z zadań egzaminu, była dekoracja krzeseł dla Pary Młodej w zestawieniu z wiązanką ślubną. Temat dekoracji krzeseł, często podejmowany przez florystów w swojej codziennej pracy, jest zarówno ciekawym wyzwaniem jak i przydatnym ćwiczeniem do  późniejszego wykorzystania.

 

tekst i zdjęcia: Portal Asflor