Historia opowiedziana kwiatami

Hanneke Frankema

- Bukiet, który wywołuje silne pierwsze wrażenie jest dobry. Jeszcze lepszy jest bukiet, który potrafi zatrzymać uwagę klienta na dłużej. Taka kompozycja opowiada jakąś historię, ma coś do przekazania. Zasadniczą rolę pełnią przy tym ciekawe i zaskakujące detale – twierdzi Hanneke Frankema, właścicielka kwiaciarni Valentijn, laureatka zorganizowanego w Polsce konkursu florystycznego i zdobywczyni drugiego miejsca w konkursie holenderskim w kategorii wiekowej do 21 lat.

- Uczestnictwo w konkursach florystycznych w żaden sposób nie koliduje z prowadzeniem własnej kwiaciarni. Wręcz przeciwnie – konkursy są dla mnie źródłem, z którego czerpię wiele nowych pomysłów oraz okazją do rozpowszechniania marki mojego sklepu i reklamowania go. Innowacyjność jest nie tylko wyzwaniem, ale i narzędziem, które dobry florysta powinien umiejętnie wykorzystać, aby trwale odróżnić asortyment własnej kwiaciarni od oferty supermarketów. Inspiracje do moich prac potrafię znaleźć dosłownie wszędzie, nawet na ulicy. Pomysły kryją się w graffiti, ciekawych pracach artystycznych bądź w materiałach z otoczenia. A jak nadać bukietom ruch i energię? Układając je, na przykład, w formie kuli, z wystającymi łodyżkami kwiatów. Będą „eksplodować”. Można wykorzystać też helikonię, która jest moim zdaniem bardzo ekspresyjnym i emanującym mocą kwiatem.-

Wskazówki

Biel dodaje energii

  Biel nie jest sensu stricto kolorem, choć istnieje w wielu różnych odcieniach, tak zimnych jak i ciepłych. Mówimy przecież o brudnej bieli, czy o bieli śnieżnej. We wnętrzach nastrojowych, gdzie dominują pogodne zestawienia kolorystyczne, biel wprowadzi ożywienie i świeżość. W pomieszczeniach klasycznych o nasyconych, ciepłych barwach dobrze prezentują się kwiaty kremowo białe, zaś dla lokali nowoczesnych, pełnych kontrastowych zestawień, najlepsze będą chłodne biele.

Tulipanowe szaleństwo – Spięte szpilkami tulipany ‘Star of Parrots’ (23217) robią fikołki w szklanym naczyniu. W tle misa z unoszącymi się na wodzie główkami miniaturowych gerber ‘Crystal Kimsey’ (25564).

Nowa energia – ‘Horizon’(19116) - tulipan o podwójnych płatkach oraz ‘Solero’ (100218) – o pojedynczych, umieszczone w kryzie z pstrokatej trawy Ophiopogon (T-grass) (15789). Punkt wiązania owinięto dwukolorowa tasiemką. Obok, na talerzu ułożono dekoracyjnie kiełkujące główki czosnku.

Czysta biel– w skład tego rozmarzonego, wiosennego bukieciku wchodzi czosnek neapolitański (Allium neapolitanum) (4687), ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) (18963), narcyz ‘Tazetta’ Grp ‘Ziva’ (2361) oraz jaskier (Ranunculus) (831).

Iskry– drobne kwiatki szachownicy (Fritillaria elwesii) (25205) niczym ćmy krążą wokół umieszczonych w gąbce gałązek jaskra (Ranunculus) (269).

Ostatni śnieg– wiązany w ręku bukiet z róż ‘Avalanche+’ (16207) oraz lilii orientalnych (Lilium Oriental) Grp ‘Alma Ata’ (15121) w ramce z krótko przyciętych gałązek kasztanowca (Aesculus) (72). Punkt wiązania owinięto tiulem.

Sadzawka – wiązany równolegle bukiet z szafirków (Muscari) (43) i kokoryczki wielokwiatowej (Polygonatum multiflorum) (2403) z fioletowym tiulem. Na wodzie dryfują główki zawilców (Anemone) ‘Galil Wit’ (12836).


Tekst i zdjęcia - Biuro kwiatowe Holandia
Przejdź na stronę główną: www.asflor.pl